Chemia basenowa

Chemia basenowa

- znajdziesz tu środki chemiczne niezbędne do utrzymania krystalicznie czystej wody w Twoim basenie. Oferujemy preparaty do dezynfekcji chlorowej, tlenowej, do stabilizacji pH wody, krystalizacji, usuwania glonów oraz zabezpieczających wodę na zimę. Są to produkty renomowanych firm, posiadające niezbędne certyfikaty świadczące o wysokiej jakości i bezpieczeństwie korzystania z nich.

Równowaga wody:

Utrzymanie czystości wody stojącej jest dość trudne, ze względu na jej tendencję do powstawania zmętnień i innych zanieczyszczeń. W walce o czystą wodę w basenie ogromną rolę odgrywają środki chemiczne, a konkretnie chemia basenowa.

Chemia basenowa

nie ma jednolitego charakteru. Jej skład jest bardzo zróżnicowany i dostosowany do określonych zagrożeń. Inne środki będzie się stosować przeciwko bakteriom a inne w kontekście nieprawidłowej wartości pH wody Chemia basenowa a pH wody Pierwszym etapem wielofazowego programu ochrony czystości wody w basenie, jest dostosowanie jej pH do wartości tolerowanych przez ludzki organizm. Optymalna wartością pH jest 7, bądź maksymalnie 7.5. Oznacza to, że odczyn wody jest neutralny, bądź też lekko zasadowy. Odczyn kwasowy mógłby doprowadzić do uszkodzenia elementów metalowych basenu. Z kolei odczyn zasadowy może spowodować podrażnienie skóry (uczucie charakterystycznego swędzenia). Wartość odczynu pH można łatwo zmierzyć za pomocą dedykowanych testerów. Niektóre z nich mogą wykonywać pomiary wielokrotne. Wystarczy, że zanurzymy tester w wodzie, a jego barwa zmieni się w zakresie określonym w przypisanej na opakowaniu skali. Jeśli uzyskany w ten sposób wynik będzie oznaczać, że mamy do czynienia z wodą zasadową, wtedy konieczne będzie zastosowanie środków zmniejszających pH. W przypadku wykrycia odczynu kwasowego, zastosujemy analogiczne środki zwiększające pH. Utlenianie i chlorowanie Środki dezynfekujące wodę w basenie mogą być oparte na aktywnych związkach chloru, bądź tlenu. Te pierwsze, charakteryzują się nieco większą skutecznością działania. Aktywny chlor bardzo szybko zabija bakterie i inne drobnoustroje. Ponadto doskonale miesza się z wodą, oczywiście przy użyciu szeregu środków pomocniczych. Podobna zasada dotyczy chemii basenowej opartej na związkach tlenu. Co ciekawie, stosuje się ją coraz częściej ze względu na jej neutralność w stosunku do ludzkiej skóry i wytworów naskórka. Obydwa rodzaje środków chemicznych są dostępne w postaci granulatu, który szybko rozpuszcza się w wodzie.

Chemia basenowa a walka z algami

Algi to dość specyficzne organizmy żywe, które charakteryzują się możliwością przetwarzania związków nieorganicznych w organiczne. Oznacza to, że powstają one w wodzie bardzo szybko, często nawet w przedziale kilku godzin. Co stosować na algi? Chemia basenowa oparta na chlorze nie jest zbyt skuteczna. Owszem, na samym początku można zauważyć pewne efekty, ale z biegiem czasu są one coraz mniej widoczne. Jest to spowodowane wyuczoną odpornością tych organizmów na działanie chloru. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest chemia basenowa przeciwko algom. Preparaty te nie posiadają smaku, ani zapachu. A na koniec – koagulacja Chemia basenowa to nie tylko środki dezynfekujące, ale i koagulacyjne. Dzięki nim, poszczególne zabrudzenia (często na poziomie cząsteczkowym) są „zlepiane” do większych cząstek, które następnie są wyłapywane przez aktywne urządzenia filtrujące. Znacznie większe zanieczyszczenia, które osadzają się na dnie zbiornika, powinny być wyłapywane za pomocą specjalistycznych odkurzaczy basenowych. Podsumowując, chemia basenowa to bardzo szeroki zespół środków, służących do walki z drobnoustrojami. Niektóre z nich mają charakter aktywny i są stosowane do bezpośredniej dezynfekcji. Rolą pozostałych, jest zmiana uwarunkowań chemicznych wody, co prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości drobnoustrojów. Warunkiem prawidłowej pielęgnacji wody w Twoim SPA jest prawidłowe uregulowanie poziomu pH - od tego zaczynamy. Jego kontrolę i regulację powinno przeprowadzać się minimum raz w tygodniu. Idealne pH mieści się w przedziale 7,0 – 7,4. Naturalnym zjawiskiem jest ciągły wzrost pH w wodzie, szczególną uwagę należy zwracać podczas upałów, gdyż wtedy proces ten przebiega znacznie szybciej.

Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami. Gdy jego poziom nie mieści się w pożądanym przedziale należy użyć środków podnoszących lub obniżających jego wartość. Zbyt niskie pH może powodować podrażnienia skóry oraz korozję wyposażenia, natomiast zbyt wysokie może przyczyniać się do zmętnienia wody, powstawania zanieczyszczeń i osadów kamienia. Pamiętajmy że prawidłowo unormowany poziom pH w znaczący sposób zwiększa skuteczność działania środków dezynfekcyjnych.

Uzdatnianie wody:

Kolejnym etapem jest prawidłowa dezynfekcja wody. Nawet najmniejsza ilość bakterii czy grzybów może mieć niekorzystny wpływ na naszą skórę a dodatkowo rozmnażające się mikroorganizmy powodują mętności wody. Najczęściej wybierana jest dezynfekcji chlorowa lub tlenowa. Dezynfekcja chlorem w postaci tabletek lub granulatu to podstawowa czynność w procesie pielęgnacji wody. Ma ona na celu zniszczenie bakterii, wirusów, grzybów i alg. Prawidłowo stosowany chlor nie powoduje podrażnień i nie uwalnia silnego zapachu. Intensywny zapach „chloru” oraz np. pieczenie oczu to typowe objawy zanieczyszczeń wynikających z jego niedoboru lub nieprawidłowego dozowania.

Osobom o szczególnie wrażliwej skórze proponujemy wybrać łagodniejszy sposób walki z mikroorganizmami czyli dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Jest ona skuteczna w walce z bakteriami i mikroorganizmami a zarazem neutralna dla skóry i włosów człowieka. Po nalaniu świeżej wody oraz w przypadku pogorszenia się jej jakości w trakcie użytkowania np. zmętnienia lub wyczuwalnego mocnego zapachu chloru należy przeprowadzić dezynfekcję szokową.

Pielęgnacja dodatkowa: W zależności od zaistniałych potrzeb możemy skorzystać z produktów do pielęgnacji dodatkowej, które zadbają o to aby woda w naszym Spa była zawsze krystalicznie czysta. Środki te pozwolą usunąć np. nadmiar piany, zapobiegną powstawaniu glonów lub innych osadów. Pomogą nam również idealnie wyczyścić naszą wannę Spa lub basen.

Aromaterapia:

Warto skorzystać też z dobroczynnego wpływu aromaterapii. Olejki do aromaterapii jeszcze bardziej uprzyjemnią nam kąpiel w wannie SPA, wprowadzą nas w stan głębokiego odprężenia i skutecznie poprawią nam nastrój. Na koniec pamiętajmy o systematycznym dolewaniu świeżej wody tak aby jej stan był zawsze na poziomie zalecanym przez producenta. Wodę w SPA należy wymieniać co 3-4 miesiące w zależności od intensywności korzystania. Życzymy miłego użytkowania.

Chemia basenowa – uzdatnianie szokowe:

Chemia basenowa – przejrzystość wody i usuwanie osadów:

Chemia basenowa produkty na usuwanie piany:

Chemia basenowa na usuwanie glonów:

Chemia basenowa – utrzymanie Spa w czystości:

Chemia basenowa – zestaw do pielęgnacji wody:

Pielęgnacja wnętrza fińskiej wanny z tworzywa: